Serinin bu yazısında, oluşturulan web servis üzerinden gelen verileri csv dosyasına aktarma işleminden bahsedeceğim.

Bir önceki yazıda oluşturduğumuz servisi daha dinamik olacak şekilde tüm mağazada ki uygulama yorumlarını çekebilecek hale getirdik. Sizler bir önceki yazı da oluşturulan web servisi buradan inceleyebilirsiniz.

ADIMLAR

1.Yeni bir python projesi yaratılır.

New Project → Pure Python Seçilir. → Proje ismi yazılır. → Create Tıklanır.

2.Açılan sayfa da altta bulunan terminal seçilir ve aşağıdaki python kütüphaneleri yüklenir yada aşağıdaki adımlar izlenir.

Pycharm → Preferences → Python Interpreter seçilir. → + butonu tıklanır. → Yüklenecek aşağıdaki kütüphaneler sırası ile aratılır → install tıklanır.


Dikkat! Bu yazı serisi farklı konular üzerinde hızlı geçiş içerir…

Web üzerinde ulaşabileceğimiz bir çok veri bulunmaktadır. Bu veriler çok değerli sonuçlar elde etmemiz için önemlidir. Bizler de bu blog yazısında mobil uygulamalar üzerinde değerli bir veriyi, web scarping kütüphaneleri ile nasıl alıp, bir servis üzerinden sürekli güncel ve kullanılabilir hale getireceğimizden bahsedeceğiz.

Peki Nedir Bu Değerli Verilerimiz?

Google Play ve Apple Store üzerinde milyonlarca uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar da olumlu olumsuz her anlamda faydalı olabilecek yorumlara sahiptir. İşte bizim de web üzerinden kazıma yapacağımız ve sonrasında bunu makine öğrenmesinde kullancağımız verimiz ios - android uygulama yorumları.

Birçok uygulamanın yorumuna…


Mobil uygulamaların değerlendirmesinde performans testleri…

Appium’u genellikle uygulamaların işlevselliğinin ve özelliklerinin doğru çalıştığını doğrulamak için kullanmaktayız. Ancak uygulamalarda işlevsel testlerin önemli olduğu kadar performans testleride eşit düzeyde önemlidir.

Kullanıcı deneyimini değerlendirmek ve test etmek için otomatik hale getirilmesi gereken bir başka test boyutunu yani performans testini, appium ile nasıl otomatik hale getirebiliriz bu yazıda bunu anlatacağım.

Performans, uygulamanızın kullanıcıya ne kadar duyarlı olduğudur ve ağ istek süresinden CPU ve bellek kullanımına kadar çeşitli özel faktörleri içerebilir.

Mobil uygulamalar, web ve masaüstü uygulamalardan daha fazla kaynağı daha kısıtlı ortamlarda çalıştırır. Ayrıca mobil uygulamalar, yalnızca uygulama açıkken kullanıcı için kötü bir deneyim…


Merhabalar…

Bu yazımda sizlere kurumsal firmaların birçoğunda şirket içi hızlı haberleşmeyi sağlayan Slack üzerinde, projelerimizin hata, build, rapor vb. gerekli bilgilerini belli periyotlar ile ortak bir kanalda görüntülenmesini nasıl sağlayacağımızdan bahsedeceğim.

Biz de Hepsiburada mobil QA takımı olarak otomasyon projemiz de fail ve success olan testlerimizi otomasyon kanalımızdan takip etmek için bu entegrasyonu sağladık. Peki, bunu nasıl yaptık?

Slack, kanal tabanlı bir mesajlaşma platformudur. Slack ile insanlar daha verimli bir şekilde birlikte çalışabilir, tüm yazılım araçlarını ve hizmetlerini bağlayabilir ve en iyi işlerini yapmak için ihtiyaç duydukları bilgileri bulabilirler.

Bizler de gün boyu çalışırken aktif olarak kullandığımız slack de, rutin…


Appium da Kullanıcı Hareketlerinin Kullanımı

Yeni bir Appium yazısından hepinize Selamlar! Bu yazımızda Appium da sıklıkla kullancağımız öğeleri incelemeye, tanıtmaya devam edeceğim. Şimdi de sizlere testleriniz de maksimum kullanıcı deneyimine olanak sağlayan Gestures öğelerini anlatalım.

Şimdiye kadar, bir düğmeyi bulmak ve tıklamak veya bir metin alanına metin yazmak gibi temel Appium otomasyonunu inceledik. Bununla birlikte, gerçek kullanım da mobil uygulamaları daha karmaşıktır ve çift dokunma, uzun basma, sola/sağa kaydırma, yukarı/aşağı ve hatta çoklu dokunma eylemleri gibi kullanıcı etkileşimleri gerektiren birçok karmaşık UI öğesi içerir.

İşte appium da bu noktada aşağıdaki hareketleri desteklemektedir.

  • Bir öğeye dokunma.
  • X, Y koordinatlarına dokunma.
  • Bir öğeye belirli bir süre basma.


FindElement ve FindElements Komutları

Herkese yeni bir appium yazısından Selamlar! Hatırlarsanız bir önceki yazıda appium için belki de en detaylı türkçe yazısını sizlerle birlikte yazdık. Kurulumlardan kodlamaya kadar uzun ama detaylı bir yazı oldu. Şimdi o yazımızın sonunda bulunan kodu incelerseniz, birçok kavramı ve komutları göreceksiniz. FindElement yada FindElements de bu komutlardan bazılarıdır. Bu komutların ne yaptığını sizlerle adım adım inceleyelim.

Uygulamamızda gördüğünüz üzere birçok obje(buton, image, animasyon, text vb.) bulunmakatadır. Bu objelere üzerinden testlerimizi yazmak için öncelikle bu unsurları bulmamız gerekir.


Baştan Sona Bir Mobil Testi Nasıl Yazılır?

Herkese Selamlar! Yeni bir appium yazısı ile yeniden buradayız. Hatırlarsanız, bir önceki yazılarımız da kodlamaya başlamadan önce yapılması gereken ortam kurulumlarını anlatmıştık. Şimdi artık meyve verme zamanı geldi, sanırım. Eğer önceki yazılarımı okumadan direk bu yazı ile karşılaşıyorsanız, kurulumlar ve ayarlamalar için aşağıdaki linklerden diğer yazılarıma ulaşabilirsiniz. Ha, bir de eğer yazılarımı beğeniyorsanız sonunda alkışlamayı(claps-claps-claps…) unutmayın. Ha, beğenmedim diyorsanız da eleştirilerinizi yazmayı da ihmal etmeyin derim…

Appium u anlamak için başlangıç aşamasında aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum…

Geliştirmelerimizi yapamdan önce java vb. kurulumlarımızı yapmak için aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum…

Appium ve Intellij Idea kurulumlarınızı doğru yapmak için aşağıdaki yazıyı…


Bir önceki yazıda sizlere şimdi anlatacağım uygulamanın içinde kullandığımız kavramlardan bahsetmiştim. Aşağıdaki linke tıklayarak ilk yazıya ulaşabilirsiniz.

Artık uygulamanın ana şablonu ile kodlamasını nasıl yapacağınızı anlatmaya başlayalım. Bu yazı da öncelikle django ile bir web sayfası oluşturalım.

ADIM 1: Öncelikle pycharm uygulamasını açıyoruz. “Create New Project” ile yeni bir proje oluşturuyoruz.


Bir önceki appium yazısında sizlere, Appium’ u detaylı şekilde anlattım. Appium ile neler yapabileceğimizi konuştuk. Appium’ un genel mimari yapısını öğrenmek bu işin emeklemesi bile değil diyebiliriz ama iyi bir temel kolay ve hızlı bir gelişim demektir. Nasıl emekleyeceğimizi teorik olarak öğrendiğimize göre, şimdi de emeklemek için kendimize bir ortam hazırlayalım.

Appium kurulumu aslında birçok sistemin, uygulamanın ve sistem değişkenlerinin ayarlanmasını içermektedir. Bu yazı serisi sizlere baştan sonra Appium’ u içerecek şekilde hazırlanmaktadır. Mobil test otomasyonu için yeni başlayanlara gerçekten iyi bir eğitim serisidir.

Başlangıç olarak Android cihazlar için Appium kurulumunu göstereceğim ancak ilerleyen makalelerde IOS içinde bu işlemleri adım…


Merhabalar, bugün sizlerle python framework’ ü olan Django üzerinden verilerimizi kolayca görselleştirmemizi sağlayan Django Chartit uygulamasını öğreneceğiz. Ortam olarak birçok kolaylık sağlayan Pycharm IDE’ sini kullanacağız. Bu yazı serisinin ilk yazısı olan “PYTHON DJANGO İLE VERİ GÖRSELLEŞTİRME — 1" ile ilk olarak kullanılan yapılar hakkında bilgiler vereceğim.

Şimdi yukarıdaki cümleleri okurken Django Pycharm Chartit üçlemesinin ne olduğunu merak edenler olacaktır. Öncelikle bunlar üzerinde önemli olan noktalara değinelim.

PYCHARM NEDİR?

JetBrains firması tarafından Python dili için geliştirilen bir IDE programıdır. Python kodlama yapabileceğiniz en iyi IDE’ lerden biridir diyebilirim. Çok hızlı ve kolay bir şekilde uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Kurulumunu ve…

Mesut Beysülen

QA and Test Automation Engineer @hepsiburada | Instructor on Youtube @yazilimolojik

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store